8. Sınıf - DNA ve Genetik Kod Canlılar ve Yaşam - Kategoriler - Eğlenceli Konu Anlatımları ve Çalışmaları Sitesi
Biyoteknoloji
Haber : Genetiği değiştirilmiş bakteriler artık şeker hastaları için "insülin hormonu" üretiyor! Sizce bakterileri başka hangi amaç için kullanılabiliriz?
Adaptasyon (Çevreye Uyum)
Düşünelim: Çölde Kutup Ayısı tarafından kovalanacak kadar bahtsız bir deve var mıdır?
Mutasyon ve Modifikasyon
Bir deneme: Bülbül güle gül dedi gül gülmedi gitti bülbül güle gül bülbüle yar olmadı gitti. cümlesini bir kaç defa yazmayı deneyin. Yazarken hata yaptınız değil mi! DNA da kendini kopyalarken hata yapar mı sizce?
Akraba Evliliği
Ülkemizde ve dünyada yapılan bir çok evliliğin akraba evliliği olduğunu biliyor muydunuz?
Kalıtım 2 - Mendelin Çalışmaları ve Çaprazlama
Araştırma sorusu: Kahverengi gözlü bir anne ve babanın mavi gözlü çocukları olabilirken, mavi gözlü bir anne ve babanın kahverengi gözlü çocukları neden olamaz?
Kalıtım 1 - Temel Kavramlar
Canlılara ait göz rengi, saç rengi veya ten rengi gibi özellikler anne babadan çocuklara nasıl aktarılır?
DNAnın Kendini Eşlemesi
Başlangıçta tek hücre olan zigottan yaratıldığımızı biliyoruz. Şimdi ise trilyonlarca hücremiz var. Bu kadar hücremizde aynı bilgiler nasıl kopyalanmış olabilir?
DNA nın yapısı
"Açe Sumatra bölgesinde yaklaşık 10 yıl önce kaybolan 4 yaşındaki kız çocuk ailesine tekrar kavuştu. Aile gerekirse DNA testi yaptırarak sonuçtan emin olabileceklerini de söylediler - Haberler" Yukarıda bir habere konu olan aile DNA testi yaptırarak sonuçtan emin olmak istiyor. Peki DNA testi ile kayıp çocukların aileleri nasıl belirlenebiliyor?
Hakkımızda
Eğlenceli Konu Anlatımları ve Çalışmaları Sitesi
Eğlenceli Konu Anlatımları ve Çalışmaları Sitesi

Eğitim ücretsiz olmanın yanında kolay ulaşılabilir olmalıdır. Ayrıca içerik sunulurken kâr en öncelikli hedef olmamalıdır.
Biz öğrencimizin bilgiyi doğrudan ve daha kolay bir şekilde almasını sağlamak adına reklamlardan uzak durarak sade bir tasarımı öne çıkardık çünkü bireylerimizin reklama değil; iyi davranışlara, iyi eğitime ve doğru bilgiye ihtiyacı vardır.
Çalışkanım Eğitim

ALIŞTIRMALAR
DNA ve Genetik Kod ve Yaşam - ÜDT - Ünite Değerlendirme Soruları

: 241 | : 9 | : % 0